The Anfim Luna is grinding redefined.
Modernized design meets clever user-centric features in a commercial espresso grinder with a tough-to-beat value proposition. Designed and manufactured by Anfim — part of the Hemro Group portfolio that includes Mahlkönig, Ditting, and HeyCafé — the Luna delivers impressive speed and quality from newly developed 65 mm flat hardened steel burrs, paired with an intuitive grinding experience for baristas.
An innovative 3.5-inch touchscreen display seamlessly guides the user through three programmable recipes that can be locked for different user groups. It's also where baristas can track and explore a breadth of statistical usage metrics for the grinder.
Key features:
Proven 65 mm grinding concept with premium burrs made in Germany
Innovative 3.5-inch touchscreen display with open interface for third-party content
3 programmable recipes to lock dosing settings via owner control password and "manual mode"
Grinding speed: double shot in 4 seconds
Adjustable and easily removable spout for clean and centered dosing
Stepless and single-handed grind-size adjustment
Simple service access to all frequently serviced parts without requiring full disassembly
Modern design made in Italy with long-lasting metal construction
Environmentally friendly packaging
Technical Specifications
| Burr diameter | 65 mm flat |
| Burr material | Hardened steel |
| Burr grind life (median setting) | approx. 800 kg |
| RPM | 1500 rpm (50 Hz); 1800 rpm (60 Hz) |
| Average grinding capacity | 50 Hz: 3.7 g/s @ 250 µm; 60 Hz: 4.6 g/s @ 250 µm |
| Voltage / Frequency / Power | 110-127 V | 60 Hz | 620 W |
| Bean hopper capacity | approx. 2000 g |
| Dimensions (w × h × d) | 19.5 × 58 × 37.1 cm |
| Net weight | 11.2 kg (24.7 lb) |
| Gross weight | 12.7 kg (28 lb) |
| Standard colors | Matte Black, Matte White |
Standards & Certifications
Conforms to: IEC/EN 60335-1, IEC/EN 60335-2-64. Certified to: UL 763, CSA C22.2 No. 195, NSF/ANSI 8.
Product Downloads