Commercial On Demand espresso grinder for cafés and coffee carts
Designed and manufactured by HeyCafé, from the Hemro Group portfolio of coffee grinder brands.
3.5-inch touchscreen display for easy and intuitive interaction with recipes, settings, notifications, and basic statistics
Two programmable recipes as well as on-demand and manual grinding for precise and individual dosing
Stepless grind size adjustment for a quick and convenient set-up
Universal and adjustable portafilter support designed for handsfree grinding
Smooth body shape with sealed surfaces as well as a removable spout and flapper for super convenient cleaning and reduced residue build-up
64 mm hardened steel burrs made in Germany for a great taste experience and high grinding performance
Cast aluminum body designed for long durability and optimized heat management
Low noise level for a quiet working environment
Low retention and steady flow of ground coffee for reduced waste and repeatable taste
Operating Modes
Three recipes: single shot, double shot, manual grinding
Two running modes: flush mode, barista mode
Technical Specifications
| Voltage // Frequencies | 220-240 V // 50/60 Hz 110 V // 60 Hz |
| Burr Diameter | 64 mm |
| Burr Type | Flat |
| Burr Material | Hardened steel |
| Grind Speed* | 2.5 – 3.0 g/s |
| Bean Hopper Capacity | 1.5 kg |
| Power | 350 W |
| Dimensions (l x w x h) | 350 x 210 x 610 mm |
| Net Weight | 13.0 kg |
| Gross Weight | 14.5 kg |
| Color Options | Black, White |
* Depends on the grinding goods and the chosen degree of fineness. All measured values under laboratory conditions. Other electric specifications available on request. Subject to change without prior notice.
Product Downloads