Precision, simplified.
Built for simplicity and precision, the Jay Grinder features a magnetic burr holder with rear-mounted burrs for a fast and consistent grind, as well as effortless cleaning. Combined with an intuitive interface for easy programming and use, a patented burr alignment system, and smart connectivity for grind-by-weight accuracy, Jay quickly delivers exceptional consistency and quality in every shot.
Highlights
Magnetic Burr Holder — Quick burr removal in seconds. Protects against foreign objects and offers easy chamber access.
Precision Grinding — 68mm flat burrs with patented alignment system for unparalleled consistency.
Easy to Use — Press-and-hold buttons with illuminated icons, portafilter-actuated grinding switch.
Essential Features
Low Profile — Designed to look at home next to any La Marzocco espresso machine.
Easy Cleaning — Disassembles in seconds for chamber access.
Fast Grinding — A typical 18g dose takes just under five seconds.
Low Retention — Less than two grams retention, minimizing waste when adjusting grind size.
Grind-by-Weight Ready — Connects to the La Marzocco app and connected scales for grind-by-weight capability.
Auto-Close Hopper — Twist to close and remove without spills.
Technical Specifications
| Burr Type | Flat (La Marzocco Design) |
| Burr Diameter | 68mm |
| Hopper Capacity | 1.0 kg / 2.2 lbs |
| Grind Adjustment | Stepless |
| Grinding Speed | 1380–1550 rpm |
| Height | 18.4 in |
| Width | 8 in |
| Depth | 14 in |
| Weight | 26.5 lbs |
| Voltage | 120V Single Phase |
| Wattage | 700–800 W |
Product Downloads