An espresso icon — beautiful espresso anywhere.
The Linea Mini, re-imagined by La Marzocco to inspire both the seasoned barista and the curious explorer, turns every espresso moment into an experience. With updated aesthetics — including the Della Pietra Curve and soft touch accessories — and advanced workflow features like Brew-by-Weight, a new pre-infusion system, and easy pump pressure adjustment, the new Linea Mini blends tradition with innovation.
Highlights
Aesthetics & Workflow — Tactile soft-touch components, built-in timer, Brew-by-Weight, and easy pump pressure adjustment.
Brew-by-Weight Scale Compatibility — Compatible with La Marzocco branded brew-by-weight scales.
Pre-Infusion System — All-new two-valve pre-infusion system with self-cleaning flow restrictor.
Essential Features
Dual Boilers + PID — For perfect espresso shots.
Built-In Shot Timer — Integrated for precise espresso monitoring.
Auto Backflush + Standby Mode
Commercial-Grade Group Cap
Cool Touch Steam Wand — PEEK polymer tip for safety.
Technical Specifications
| Height | 15 in |
| Width | 14.2 in |
| Depth | 21.3 in |
| Weight | 66 lbs |
| Voltage | 110V |
| Amperage | 14 A |
| Wattage | 1620 W |
| Steam Boiler | 3 L |
| Water Reservoir | 2.5 L |
Product Downloads