The Mazzer Major VP is the fastest grinder in the V line — engineered for high-volume cafés that need uncompromising performance. Innovative motor technology delivers higher grinding speeds at lower RPM (900 rpm @50Hz, 1080 rpm @60Hz). A high-torque asynchronous motor grinds large volumes without overheating, while reduced RPM means quieter operation and longer machine life.
Sporty Attitude, Refined Details — Red anodized aluminum ring over the Memory Track, red circle around the knurled adjustment knob, and a red accent line painted around the rear Mazzer logo.
Hardened High-Carbon Steel Burrs — Tailor-made 83mm flat burrs (K151H) re-engineered with high-performance steel. Reduced thermal strain produces sharper geometries for uniform grind size distribution and a longer service life.
High Performance — High-torque asynchronous motor (900 rpm @50Hz) grinds high volumes without overheating to preserve aromatic compounds.
Low RPM — Strength and gentleness combined — higher grinding speed at lower revolutions per minute.
Easy Cleaning — Tool-free grinding-chamber cleaning with no loss of grind settings.
Grind Flow Control (GFC) — State-of-the-art system reduces electrostatic charge in ground coffee and prevents clumping.
On-Demand Grinding — Hands-free with portafilter-activated grind button.
Barista's Friend
Excellent dose repeatability for consistent in-cup results
IoT functionality included for greater control over the grinder
Fully adjustable portafilter holder centers the flow of grinds in the basket
Memory Track System (MTS) to index grind settings
Durable and eco-friendly construction
Technical Specifications
| Use | On-demand |
| Version | Electronic |
| Power | 650 W |
| Grinding Adjustment | Stepless micrometric |
| Burrs | Flat special-steel, K151H, Ø 83 mm (3¼ in) |
| Burr Speed | 900 rpm @50Hz | 1080 rpm @60Hz |
| Body | Aluminum die casting |
| Hopper Capacity | 1.6 kg (3.5 lbs) |
| Cooling System | Double fan cooling |
| GFC Flow Regulators | Hybrid | AntiDust |
| IoT | Included |
| Recordable Time Settings | 3 |
| Extraction Method | Espresso |
| Output | High |
| Dimensions (W × D × H) | 252 × 475 × 681 mm (10 × 18¾ × 26¾ in) |
| Weight | 21 kg (46.2 lbs) |
| Voltage | 120 V (US) |
Product Downloads