The Ultimate Espresso Workhorse
Specialty Coffee deserves nothing less.
The SLAYER Steam EP offers, by default, what the industry has long considered "optional." We believe you're entitled to the temperature stability afforded by individual group tanks, quick and easy to access volumetric dosing, and high-quality parts that require less maintenance over time.
The Steam EP includes thoughtful features like a programmable Pre-Wet phase, massive drip tray to work on, low counter height to encourage customer engagement, and easy access to internal parts.
Product Description
The Steam EP features matte black powder-coated cup rail and wings, Soft Touch™ portafilters and actuators, and body panels finished in either anodized aluminum or matte black.
Essential Features
Individual Brew Tanks With PID Control — Consistent, reliable temperature ideal for high-volume beverage service.
Push-Button Volumetric Output — Program up to four automated shot outputs per group.
9-Bar Extraction With Pre-Wet — Program a 0-4 second Pre-Wet phase and Pause phase before full extraction.
Steam Wands Feature Electronic Valves — Reliable, low-maintenance valves don't need rebuilding like mechanical valves.
Clean Installation — Cantilevered 'Wings' support the machine and also hide unsightly power and drain cables for a clean installation.
Centralized Heads-Up Barista Dashboard — Easy to operate, program, and fine-tune your machine from a single screen.
Unique Design — Low-profile, large drip tray and ergonomic functions allow baristas to easily speak with guests.
Technical Specifications (3-Group)
| Width | 44.5 in / 113 cm |
| Depth | 28 in / 71 cm |
| Height | 17 in / 43.2 cm |
| Weight | 305 lb / 139 kg |
| Brew Tanks | 1.7 L, 600 W (x3) |
| Steam Tank | 12 L / 4,500 W |
| Single-Phase | 220—240V; 50/60Hz; 29—32A; 6.3—7.6kW |
| Three-Phase | 380—415V; 50/60Hz; 15—16A; 5.8—6.5kW |
Measurements do not include overhanging components: portafilters, brew actuators, cup rails.